czwartek, 30 sierpnia 2012

POŻEGNANIE

Bardzo chcielibyśmy wiedzieć, co i jak się wydarzy. Taka pokusa wiedzy legła u podstaw grzechu rajskiego i ona nieustannie nas męczy. Dlatego też stosunkowo łatwo możemy wpaść w naiwność zawierzenia komuś, kto twierdzi, że wie i do tego wyznacza konkretne daty oraz scenariusz wydarzeń. 

Rykowski K., "Grzech pierworodny"


SCENARIUSZE ŻYCIA ... nie zawsze są do przewidzenia.


Niepewność ... Ona sprawiła, że pan Stasiu przed pójściem do szpitala, tak na wszelki wypadek, pożegnał się ze wszystkimi. "Tak dla pewności" poprosił jeszcze raz o wybaczenie dorosłe już dzieci oraz żonę, która była bezpośrednim świadkiem jego nawrócenia z alkoholizmu, nikotynizmu /palił 3 paczki dziennie/ i ... Od tamtego czasu minęło 15 lat, ale jego powrót na drogę do godnego życia był tak naładowany entuzjazmem i radością, że emanował na każdego. Łączył tę radość z Bogiem i dla Niego zaczął śpiewać, czytać i służyć przy ołtarzu w Kościele. Nigdy jednak nie zapomniał kim był wcześniej i ta pokora w byciu w prawdzie o sobie była niesamowita. Dlatego wczoraj na jego pogrzebie były tłumy. Stojąc na przeciwko trumny różne myśli przychodziły mi do głowy ...

Śmierć ... tyle przeszli razem, on i jego żona Wandeczka. Tak się do niej zwracał od momentu podjęcia całkowitej abstynencji. Nie zawsze tak ją nazywał ... Widząc ją przy mężu miało się wrażenie, że ta drobniutka kobietka jest w stanie udźwignąć świat cały na swoich ramionach. Odparła wszelkie pokusy zostawienia męża pod mostem, choć wielu tak jej radziło. Wczoraj, wsparta na ramieniu dorosłego już syna, była jakby nieobecna ... jakby zanurzona w rzeczywistości, którą przekroczył w wieku 58 lat pan Stasiu. Wytrwała do końca ... tak, jak przysięgała, gdy 33 lata temu wypowiadała słowa - "...aż do śmierci, tak mi dopomóż Bóg ..."

Czy śmierć może być równocześnie piękna i bolesna? 

Może... i tę prawdę zostawił nam pan Stasiu. Każdy jakoś inaczej  będzie ją przerabiał we własnym sercu ... 


Myślę, że  żadna czarodziejska kula, ani też rajskie drzewo poznania nie jest w stanie podarować 'gotowca z kluczem właściwych odpowiedzi'. 


Żegnaj Stasiu, do zobaczenia w Domu Ojca ... wierzę, że tam jesteś ...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz