sobota, 8 września 2012

LUDZKIE WIZJE

W filmach i książkach z gatunku science fiction często pojawia się motyw odczytywania myśli i kierowania ludzkim umysłem.  Można by traktować to jako wytwór ludzkiej fantazji, ale przecież nierzadko zdarza się, że rzeczywistość przerasta wizje artysty. Lekarze stosują różne, coraz doskonalsze narzędzia diagnostyczne do badania mózgu, ale czy to oznacza, że ktoś może dowiedzieć się o czym konkretnie myślimy?
Ludzkie wizje ... napędzane pożądaniem, politycznymi ambicjami oraz chęcią panowania nad drugim człowiekiem. Często są bardzo dalekie od misterium,  którego określić się nie da bez pomyłek, chociaż serce za nim tęskni. Ono bowiem jest pokojem serca, poczuciem bezpieczeństwa, sensem istnienia, które nie  do końca jest zależne od pomyślnie załatwionych spraw. 

Ludzkie wizje ... chcemy je poznać bardzo dokładnie. Zgłębiamy więc ich tajemnice do granic możliwości . Umysł jednak nie sięga tak daleko, by poznać prawdziwe motywy ich powstawania. Śmiem twierdzić, że nawet sami ich dobrze nie znamy i dziwimy się, gdy inni odkrywają je przed nami nazywając je całkiem inaczej niż my.

Ludzkie wizje ...  złożone, pokręcone, skrywające myśli przewrotne, które ktoś z boku nazywa po imieniu, a my się złościmy i dziwimy, że tak jest. Uruchamiamy wówczas mechanizmy obronne, które starają się usprawiedliwić ewentualne złe zamiary.

Moja ludzka wizja ... niczym się nie różni od pozostałych. Trudno się z tą prawdą o sobie oswoić, gdyż źle pojęta duma na to nie pozwala. Czy walka z nią ma jakiś sens? Myślę, że ma ... wiem, że ma ... wierzę, że ma ... nie mam wątpliwości, że ma ... 2 komentarze:

 1. Jak ktos moze poznac moje mysli, jesli ja do konca ich nie pojmuje?
  Serdecznosci
  Judith

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam :)Piękne zdjęcia są na Twoim blogu.

   Ostatnio na inauguracji roku katechetycznego gościli u nas dwaj misjonarze Afryki. Powiało nowym Duchem ... radosnym, tanecznym, w rytmie afrykańskich bębnów. Ich mantrę mam w uszach do dnia dzisiejszego. Szkoda, że tak trudno jej się przebić w przeżywanie naszej wiary w naszej kulturze.

   Ludzkie wizje ... nawet w przeżywaniu liturgii są często dla nas przeszkodą nie do przeskoczenia.

   Masz rację, najtrudniej pojąć własne myśli, które równocześnie odkrywają prawdę i jej zaprzeczają. Pozdrawiam cieplutko :)

   Usuń