sobota, 11 maja 2013

ZWROTNICA


Jestem córką kolejarza ... to zobowiązuje mnie do spojrzenia na życie przez ten pryzmat. Jako dziecko często patrzyłam na kolejarzy, którzy pracowali przy zmianie zwrotnic. Tato zawsze powtarzał jaką odpowiedzialną czynność wykonują. Wyrobił we mnie przekonanie, że ludzkie życie zależy tak naprawdę od dwóch spraw:
 • odpowiedzialnego kolejarza
 • sprawnie działającej zwrotnicyZwrotnica kolejowa – ruchoma część rozjazdu, na którą składają się specjalnie profilowane cienkie szyny – iglice, które przylegają do opornic. 

Opornica to specjalnie sfrezowana szyna umożliwiająca dokładniejsze przyleganie iglicy. Opornica z iglicą tworzą półzwrotnicę. 

Sterowanie zwrotnicą może być zdalne (mechaniczne lub elektryczne) lub lokalne (ręczne za pomocą zwrotnika). Po dokonaniu manipulacji zwrotnice obsługiwane ręcznie zamykane są zwykle na zamki. Zwrotnica może być zwyczajna  lub łukowa 

Pojęciami stosowanymi w ruchu pojazdów szynowych i związanymi ze zwrotnicami są:
 • jazda „na ostrze”
 • jazda „z ostrza” 
 • rozprucie zwrotnicy 
 • zwrotnica samopowrotna 

WSKAŹNIK ... Zwrotnice kolejowe bardzo często mają sprzężony mechanicznie wskaźnik pokazujący nastawienie zwrotnicy.

*** 
Zwrotnica kolejowa – ruchoma część rozjazdu ... 


Wczoraj Tato mi opowiadał o swoim dzieciństwie, o domu rodzinnym ... o tym, jak liczył samoloty zrzucające bomby na ich wioskę ... przypomniał czas wywózki na Sybir i bydlęce wagony, w których na jego oczach umierali ludzie z wycieńczenia i głodu. Opowiadał też o radosnych chwilach, które splatały się z tymi gorzkimi. Dzięki nim życie na nieludzkiej ziemi było do zniesienia ... Piszę o tym, gdyż od momentu, gdy śmierć popatrzyła Tacie głęboko w oczy, każdego dnia staramy się prowadzić najważniejsze rozmowy, które pokazują co tak naprawdę w życiu jest ważne. Są to dla mnie piękne chwile, którymi pragnę się z Wami podzielić ... jak kromką chleba, która daje nowe życie.Opornica ... już sama nazwa wskazuje, jak ważną rolę spełnia ... czy nasza OPORNICA jest sprawna?


Sterowanie zwrotnicą ... czasem są to manewry bardzo niebezpieczne dla dalszej jazdy. Szkoda, że nasz ludzki wzrok jest tak ograniczony, że nie potrafi patrzeć dalekowzrocznie. Myślę, że dla naszego dobra warto się pokusić na zobaczenie faktu, iż zwrotnice są jedynie cząstką składową torowiska i nie można na nie patrzeć krótkowzrocznie, z jedynym celem ... TU i TERAZ.

bez komentarza ... 

 • jazda „na ostrze”
 • jazda „z ostrza” 
 • rozprucie zwrotnicy 
 • zwrotnica samopowrotna 

WSKAŹNIK ... SUMIENIE ... co zrobić, gdy się zepsuły???

2 komentarze:

 1. Jeśli w porę zauważymy usterkę można uniknąć katastrofy. Co jednak należy zrobić w takiej sytuacji? Długo się nad tym wczoraj zastanawiałam. Chyba dzisiaj dostałam odpowiedź : http://profeto.pl/rekolekcje,2331.html (dzień 1)
  Sama nie zawrócę, nie ma takiej możliwości.
  t.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jesteśmy przed Zesłaniem Ducha Świętego. To dobry czas dla tych, którzy potrzebują Jego Mądrości w dokonywaniu dobrych wyborów w życiu.

  PS

  Gwałtowne zatrzymanie też boli, ale nie zabija ...

  OdpowiedzUsuń