czwartek, 3 sierpnia 2017

SCHEMATY ... SZUFLADKI ...

Doszłam do wniosku, że warto tę rozmowę profesora ze studentem tutaj zamieścić. 


Niewierzący profesor filozofii stojąc w audytorium wypełnionym studentami zadaje pytanie jednemu z nich:

- Jesteś chrześcijaninem synu, prawda?
- Tak, panie profesorze.
- Czyli wierzysz w Boga.
- Oczywiście.
- Czy Bóg jest dobry?
- Naturalnie, że jest dobry.
- A czy Bóg jest wszechmogący? Czy Bóg może wszystko?
- Tak.
- A Ty - jesteś dobry czy zły?
- Według Biblii jestem zły.
Na twarzy profesora pojawił się uśmiech wyższości 
- Ach tak, Biblia!
A po chwili zastanowienia dodaje:
- Mam dla Ciebie pewien przykład. Powiedzmy że znasz chorą I cierpiącą osobę, którą możesz uzdrowić. Masz takie zdolności. Pomógłbyś tej osobie? Albo czy spróbowałbyś przynajmniej?
- Oczywiście, panie profesorze.
- Więc jesteś dobry...!
- Myślę, że nie można tego tak ująć.
- Ale dlaczego nie? Przecież pomógłbyś chorej, będącej w potrzebie osobie, jeśli byś tylko miał taką możliwość. Większość z nas by tak zrobiła. Ale Bóg nie.
Wobec milczenia studenta profesor mówi dalej 
- Nie pomaga, prawda? Mój brat był chrześcijaninem i zmarł na raka, pomimo że modlił się do Jezusa o uzdrowienie. Zatem czy Jezus jest dobry? Czy możesz mi odpowiedzieć na to pytanie?
Student nadal milczy, więc profesor dodaje 
- Nie potrafisz udzielić odpowiedzi, prawda? 
Aby dać studentowi chwilę zastanowienia profesor sięga po szklankę ze swojego biurka i popija łyk wody.
- Zacznijmy od początku chłopcze. Czy Bóg jest dobry?
- No tak... jest dobry.
- A czy szatan jest dobry?
Bez chwili wahania student odpowiada 
- Nie.
- A od kogo pochodzi szatan?
Student aż drgnął:
- Od Boga.
- No właśnie. Zatem to Bóg stworzył szatana. A teraz powiedz mi jeszcze synu - czy na świecie istnieje zło?
- Istnieje panie profesorze ...
- Czyli zło obecne jest we Wszechświecie. A to przecież Bóg stworzył Wszechświat, prawda?
- Prawda.
- Więc kto stworzył zło? Skoro Bóg stworzył wszystko, zatem Bóg stworzył również i zło. A skoro zło istnieje, więc zgodnie z regułami logiki także i Bóg jest zły.
Student ponownie nie potrafi znaleźć odpowiedzi..
- A czy istnieją choroby, niemoralność, nienawiść, ohyda? Te wszystkie okropieństwa, które pojawiają się w otaczającym nas świece?
Student drżącym głosem odpowiada 
- Występują.
- A kto je stworzył?
W sali zaległa cisza, więc profesor ponawia pytanie 
- Kto je stworzył?

Wobec braku odpowiedzi profesor wstrzymuje krok i zaczyna się rozglądać po audytorium. Wszyscy studenci zamarli.

- Powiedz mi - wykładowca zwraca się do kolejnej osoby 
- Czy wierzysz w Jezusa Chrystusa synu?
Zdecydowany ton odpowiedzi przykuwa uwagę profesora:
- Tak panie profesorze, wierzę.
Starszy człowiek zwraca się do studenta:
- W świetle nauki posiadasz pięć zmysłów, które używasz do oceny otaczającego cię świata. Czy kiedykolwiek widziałeś Jezusa?
- Nie panie profesorze. Nigdy Go nie widziałem.
- Powiedz nam zatem, czy kiedykolwiek słyszałeś swojego Jezusa?
- Nie panie profesorze..
- A czy kiedykolwiek dotykałeś swojego Jezusa, smakowałeś Go, czy może wąchałeś? Czy kiedykolwiek miałeś jakiś fizyczny kontakt z Jezusem Chrystusem, czy też Bogiem w jakiejkolwiek postaci?
- Nie panie profesorze.. Niestety nie miałem takiego kontaktu.
- I nadal w Niego wierzysz?
- Tak.
- Przecież zgodnie z wszelkimi zasadami przeprowadzania doświadczenia, nauka twierdzi że Twój Bóg nie istnieje... Co Ty na to synu?
- Nic - pada w odpowiedzi - mam tylko swoją wiarę.
- Tak, wiarę... - powtarza profesor - i właśnie w tym miejscu nauka napotyka problem z Bogiem. Nie ma dowodów, jest tylko wiara.

Student milczy przez chwilę, po czym sam zadaje pytanie:

- Panie profesorze - czy istnieje coś takiego jak ciepło?
- Tak.
- A czy istnieje takie zjawisko jak zimno?
- Tak, synu, zimno również istnieje.
- Nie, panie profesorze, zimno nie istnieje.
Wyraźnie zainteresowany profesor odwrócił się w kierunku studenta.
Wszyscy w sali zamarli. Student zaczyna wyjaśniać:
- Może pan mieć dużo ciepła, więcej ciepła, super-ciepło, mega ciepło, ciepło nieskończone, rozgrzanie do białości, mało ciepła lub też brak ciepła, ale nie mamy niczego takiego, co moglibyśmy nazwać zimnem. Może pan schłodzić substancje do temperatury minus 273,15 stopni Celsjusza (zera absolutnego), co właśnie oznacza brak ciepła - nie potrafimy osiągnąć niższej temperatury. Nie ma takiego zjawiska jak zimno, w przeciwnym razie potrafilibyśmy schładzać substancje do temperatur poniżej 273,15stC. Każda substancja lub rzecz poddają się badaniu, kiedy posiadają energię lub są jej źródłem. Zero absolutne jest całkowitym brakiem ciepła. Jak pan widzi profesorze, zimno jest jedynie słowem, które służy nam do opisu braku ciepła. Nie potrafimy mierzyć zimna. Ciepło mierzymy w jednostkach energii, ponieważ ciepło jest energią. Zimno nie jest przeciwieństwem ciepła, zimno jest jego brakiem.

W sali wykładowej zaległa głęboka cisza. W odległym kącie ktoś upuścił pióro, wydając tym odgłos przypominający uderzenie młota.

- A co z ciemnością panie profesorze? Czy istnieje takie zjawisko jak ciemność?
- Tak - profesor odpowiada bez wahania - czymże jest noc jeśli nie ciemnością?
- Jest pan znowu w błędzie. Ciemność nie jest czymś, ciemność jest brakiem czegoś. Może pan mieć niewiele światła, normalne światło, jasne światło, migające światło, ale jeśli tego światła brak, nie ma wtedy nic i właśnie to nazywamy ciemnością, czyż nie? Właśnie takie znaczenie ma słowo ciemność. W rzeczywistości ciemność nie istnieje. Jeśli istniałaby, potrafiłby pan uczynić ją jeszcze ciemniejszą, czyż nie?

Profesor uśmiecha się nieznacznie patrząc na studenta. Zapowiada się dobry semestr.

- Co mi chcesz przez to powiedzieć młody człowieku?
- Zmierzam do tego panie profesorze, że założenia pańskiego rozumowania są fałszywe już od samego początku, zatem wyciągnięty wniosek jest również fałszywy.
Tym razem na twarzy profesora pojawia się zdumienie:
- Fałszywe? W jaki sposób zamierzasz mi to wytłumaczyć?
- Założenia pańskich rozważań opierają się na dualizmie - wyjaśnia student 
- twierdzi pan, że jest życie i jest śmierć, że jest dobry Bóg i zły Bóg. Rozważa pan Boga jako kogoś skończonego, kogo możemy poddać pomiarom. Panie profesorze, nauka nie jest w stanie wyjaśnić nawet takiego zjawiska jak myśl. Używa pojęć z zakresu elektryczności i magnetyzmu, nie poznawszy przecież w pełni istoty żadnego z tych zjawisk. Twierdzenie, że
śmierć jest przeciwieństwem życia świadczy o ignorowaniu faktu, że śmierć nie istnieje jako mierzalne zjawisko. Śmierć nie jest przeciwieństwem życia, tylko jego brakiem. A teraz panie profesorze proszę mi odpowiedzieć Czy naucza pan studentów, którzy pochodzą od małp?
- Jeśli masz na myśli proces ewolucji, młody człowieku, to tak właśnie jest.
- A czy kiedykolwiek obserwował pan ten proces na własne oczy? 
Profesor potrząsa głową wciąż się uśmiechając, zdawszy sobie sprawę w jakim kierunku zmierza argumentacja studenta. Bardzo dobry semestr, naprawdę.
- Skoro żaden z nas nigdy nie był świadkiem procesów ewolucyjnych I nie jest w stanie ich prześledzić wykonując jakiekolwiek doświadczenie, to przecież w tej sytuacji, zgodnie ze swoją poprzednią argumentacją, nie wykłada nam już pan naukowych opinii, prawda? Czy nie jest pan w takim razie bardziej kaznodzieją niż naukowcem?

W sali zaszemrało. Student czeka aż opadnie napięcie.

- Żeby panu uzmysłowić sposób, w jaki manipulował pan moim poprzednikiem, pozwolę sobie podać panu jeszcze jeden przykład - student rozgląda się po sali 
- Czy ktokolwiek z was widział kiedyś mózg pana profesora?
Audytorium wybucha śmiechem.
- Czy ktokolwiek z was kiedykolwiek słyszał, dotykał, smakował czy wąchał mózg pana profesora? Wygląda na to, że nikt. A zatem zgodnie z naukową metodą badawczą, jaką przytoczył pan wcześniej, można powiedzieć, z całym szacunkiem dla pana, że pan nie ma mózgu, panie profesorze. Skoro nauka mówi, że pan nie ma mózgu, jak możemy ufać pańskim wykładom, profesorze?

W sali zapada martwa cisza. Profesor patrzy na studenta oczyma szerokimi z niedowierzania. Po chwili milczenia, która wszystkim zdaje się trwać wieczność profesor wydusza z siebie:

- Wygląda na to, że musicie je brać na wiarę.
- A zatem przyznaje pan, że wiara istnieje, a co więcej - stanowi niezbędny element naszej codzienności. A teraz panie profesorze, proszę mi powiedzieć, czy istnieje coś takiego jak zło?
Niezbyt pewny odpowiedzi profesor mówi 
- Oczywiście że istnieje.Dostrzegamy je przecież każdego dnia. Choćby w codziennym występowaniu człowieka przeciw człowiekowi. W całym ogromie przestępstw i przemocy
obecnym na świecie. Przecież te zjawiska to nic innego jak właśnie zło.

Na to student odpowiada:

- Zło nie istnieje panie profesorze, albo też raczej nie występuje jako zjawisko samo w sobie. Zło jest po prostu brakiem Boga. Jest jak ciemność i zimno, występuje jako słowo stworzone przez człowieka dla określenia braku Boga. Bóg nie stworzył zła. Zło pojawia się w momencie, kiedy człowiek nie ma Boga w sercu. Zło jest jak zimno, które jest skutkiem braku ciepła i jak ciemność, która jest wynikiem braku światła.

Profesor osunął się bezwładnie na krzesło.

***

Tym drugim studentem był Albert Einstein. Einstein napisał książkę zatytułowaną "Bóg a nauka" w roku 1921.

SPROSTOWANIE 

Po wpisie Pana Józefa dowiedziałam się, że przypisywany Einsteinowi dialog i książka nie jest autorstwa wybitnego matematyka, który do końca swego życia został ateistą. Więcej na ten temat można przeczytać w odpowiedzi na komentarz Pana Józefa, któremu dziękuję za wskazanie na błąd w moim poście.  

12 komentarzy:

 1. "Bóg nie stworzył zła. Zło pojawia się w momencie, kiedy człowiek nie ma Boga w sercu" i dlatego musimy uważać na nasze myśli i słowa, bo to w co wierzymy stanie się rzeczywistością. Ale nie tak chce dla nas Bóg: On chce byśmy się z Nim zgadzało i , żebyśmy codziennie żyli Jego Słowem , tzn
  powolywali się na Nie, byśmy wiedzieli kim jesteśmy (Jego ukochanymi dziećmi ), byśmy w trudnych sytuacjach nie się nie lękali i nie upadli na duchu (choćbyśmy byli w ciemnej dolinie, to On jest z nami!), byśmy naśladowali Chrystusa i byli posłuszni Jego przykazaniom , bo to On ma kontrolę nad naszym życiem, Nie My, ale możemy zgadzając się lub nie z Jego Słowem, podążać za Jego Słowem, podążać za Jego wolą lub utrudniać jej wypełnienie, komplikując życie sobie i swoim najbliższym.
  Alicjo, dziękuję za ciekawy wpis
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Mari

  "byśmy wiedzieli kim jesteśmy" ... no właśnie ... byśmy wiedzieli. Tylko wtedy będzie można spać spokojnie mimo trudności jakie każdy z nas musi w swoim życiu pokonywać.

  Cieszę się, że się odezwałaś. Nie piszę często, ani regularnie. W takiej zaś rzeczywistości dialog często umiera. Choć wiem, że jest on możliwy bo mam kilkoro przyjaciół, z którymi nie piszę latami. Gdy jednak się odezwą mamy do powiedzenia sobie tyle ważnych rzeczy, o których się mówi jedynie ufając drugiej osobie.

  Trzymaj się :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nic nie szkodzi jeśli chodzi o tę nieregularność. Myślę że ostatecznie trafią do Ciebie ludzie, którzy tych słów naprawdę potrzebują.

  Trzymaj si� Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. Ps. Nie wiem skąd wzięły się znaki zapytania, bo wstawiłam emotikon przedstawiający uśmiech.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ci, którzy bezmyślnie powielają takie brednie jak ta, robią krzywdę katolicyzmowi, czyniąc go religią dla głupkowatej tłuszczy, która brzydzi się wiedzą i używaniem rozumu. Einstein ani nie był nigdy chrześcijaninem, ani nie napisał wspomnianej książki, ani nie był nawet wierzący. Do końca życia pozostał ateistą. „Słowo bóg jest dla mnie niczym więcej jak tylko produktem ludzkiej słabości. Biblia jest zbiorem szacownych, ale jednak prymitywnych legend, które w dodatku są całkiem dziecinne” – to są prawdziwe słowa Einsteina, zapisane krótko przed śmiercią w prywatnym liście. Mistyfikacją i kłamstwem, drogie panie, niczego się nie zbuduje.
  Zaprezentowany tu rzekomy wywód logiczny jest żałosnym trickiem zasadzającym się na rozpatrywaniu w tych samych kategoriach zjawisk fizycznych i pojęć abstrakcyjnych. To dobre dla idiotów, którzy nie odróżniają rzeczywistości fizycznej od bytów urojonych. Wystarczy spojrzeć na przykład z mózgiem, na którego istnienie są tysiące dowodów. Profesor z tej przygłupiej opowiastki musiałby być kompletnym debilem, gdyby pod takimi argumentami „ugięły się pod nim nogi”. W takim razie jak został profesorem? Ba! Kto wypuścił go z podstawówki?
  Ocena moralna takiego sposobu myślenia też pozostawia wiele do życzenia. Skoro zło nie istnieje, to zbrodnie przeciwko ludzkości nie są złem, lecz dobrem, nieprawdaż?
  Podawajcie dalej tego rodzaju bzdury, upubliczniajcie je, tylko się potem nie dziwcie, że wierzących coraz mniej, a śmiejących się (w tym wypadku zasłużenie!) z katolików coraz więcej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam Pana

  Ma Pan rację. Przypisywany dialog Einsteinowi nie jest jego autorstwa. I prawdopodobnie nie napisał książki pt. "Bóg a nauka" 1921 r. Po Pana wpisie poszperałam nieco w necie starając się korzystać z rozumu, który darem Boga jest danym każdemu ... i katolikowi i ateiście. Dziękuję zatem za sprostowanie, które uwzględnię w moim poście. Nie jestem wszechwiedząca, ani nieomylna. Błędy też mi się zdarzają ... i choć z trudnością, bo pycha nie pozwala, potrafię się do nich przyznać.

  Cytowany przez Pana fragment - „Słowo bóg jest dla mnie niczym więcej jak tylko produktem ludzkiej słabości. Biblia jest zbiorem szacownych, ale jednak prymitywnych legend, które w dodatku są całkiem dziecinne” pochodzi z prywatnego listu z 1954 roku. Przeleżał on w prywatnej kolekcji 50 lat i nie znali go wiodący eksperci rozpisujący się na temat Einsteina. Poznano jego treść dopiero w 2008 roku. I wtedy okazało się co tak naprawdę "w trawie piszczy". Po prostu ... Einstein miał taki styl wypowiadania się, że używał słów związanych z religią w niekonwencjonalnym sensie i to spowodowało, że źle zostały zinterpretowane jego wypowiedzi. I tej złej interpretacji również i ja uległam... ale cóż, tylko głupcy się nie mylą bo ślepo wierzą w swój "doskonały" rozum ... czyż nie mam racji?

  ***

  Tak więc mistyfikacja i kłamstwo zostały ujawnione ... i dzięki Bogu! Nie potrzebny mi jednak autorytet wybitnego noblisty by zacytowany dialog w moim poście nadal uważać za interesujący i prowokujący do myślenia.

  Czy jest on skierowany do idiotów, którzy nie odróżniają rzeczywistości fizycznej od bytów urojonych?

  O to można by się już pospierać. Jedyny jednak warunek stawiam ... szukanie prawdy nie może opierać się na ubliżaniu nikomu z dyskutantów, którzy mają prawo dochodzić do PRAWDY według własnego rozeznania.

  Napisał Pan:

  "Ocena moralna takiego sposobu myślenia też pozostawia wiele do życzenia. Skoro zło nie istnieje, to zbrodnie przeciwko ludzkości nie są złem, lecz dobrem, nieprawdaż?"

  Proszę ten dialog przeczytać ze zrozumieniem i nie wyciągać pochopnych wniosków.

  cyt.

  "Zło nie istnieje panie profesorze, albo też raczej nie występuje jako zjawisko samo w sobie. Zło jest po prostu brakiem Boga. Jest jak ciemność i zimno, występuje jako słowo stworzone przez człowieka dla określenia braku Boga. Bóg nie stworzył zła. Zło pojawia się w momencie, kiedy człowiek nie ma Boga w sercu. Zło jest jak zimno, które jest skutkiem braku ciepła i jak ciemność, która jest wynikiem braku światła."


  Pozdrawiam.

  PS

  Profesorzy są rożni...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, osoby, które w tak nieprzemyślany sposób publikują tego rodzaju chybione "mądrości", szkodzą wierze i ośmieszają ją, nawet jeśli mają czyste intencje. To nie pomaga kościołowi, a sabotuje go.

   Usuń
  2. Aż mnie korci zapytać ...

   - A co według Ciebie pomaga wierze i jej nie ośmiesza?

   - I co według Ciebie pomaga Kościołowi i go nie sabotuje?

   - I jakie mądrości mogłyby Cię przekonać, że nie wszystko co nas otacza jest do końca zrozumiałe przez człowieka?

   I może ostatnie pytanie ...

   - Kim jesteś i jaki jest Twój stosunek do Boga, Kościoła, wiary?

   Możesz nie odpowiadać na żadne z tych pytań, choć zapowiada się ciekawie. Wybór należy do Ciebie ...

   Usuń
  3. Nie jestem nikim specjalnym, zaledwie człowiekiem, który uważa, że wszystko, co się w życiu robi, powinno się robić dobrze i solidnie. Moje poglądy nie są istotne. Nieżyjący już prof. Wolniewicz był ateistą, a całym sercem bronił wiary i kościoła, bo takie stanowisko uważał za słuszne i potrafił je uzasadnić. Ważne jest, żeby nie szkodzić idei, która obiera się za swoją, ale wspierać ją rozważnie.
   Dziękuję za rozmowę.

   Usuń
  4. Bogusław Wolniewicz uważał, że nie istnieje Opatrzność, a ludzie pozostawieni są sami sobie. Nie wierzył także w życie po śmierci. Nie negował jednak istnienia „wyższej inteligencji”, która niekoniecznie musi być wytworem ludzkiej słabości czy też urojonym bytem.

   Napisałeś wcześniej ...

   "To dobre dla idiotów, którzy nie odróżniają rzeczywistości fizycznej od bytów urojonych."

   Wybacz, ale w Twoich wypowiedziach brak spójności i konsekwencji. Nie podjąłeś jednak ze mną dalszej rozmowy więc prawdopodobnie nie dowiem się na jakiej podstawie oskarżyłeś mnie o sabotaż Kościoła i szkodzenie idei, którą obrało się za swoją. Trudno ... czasem spotyka się ludzi na jedną chwilkę, która prostuje tylko jedną mistyfikację. Dobre i to ...

   Również dziękuję za dość interesującą rozmowę.

   Usuń
 7. No ale na jakiej podstawie mamy wierzyć Jóżefowi? Każdy ma dostęp do informacji i może sobie poszukać jak to było z Einstainem i jego wiarą...

  OdpowiedzUsuń
 8. Dokładnie ... trzeba poszukać i wyciągnąć własne wnioski na podstawie nie zawsze wiarygodnych do końca faktów.

  Poza tym ...

  Nikt nie wie, co się wydarza w relacji Bóg - człowiek w ostatnich sekundach życia. Możemy jedynie domniemywać, że Bóg do ostatniego tchnienia czeka na decyzję człowieka w sprawie wiary.

  OdpowiedzUsuń